Galvos skausmas

Galvos skausmus skirstome į pirminius ir antrinius.

Kokie yra galvos skausmo tipai?

Pirminiai (primariniai) galvos skausmai pasireiškia patys savaime ir nėra susiję su jokiu kitu susirgimu.

Žmogui sukelia sunkumų, ilgalaikiai blogina jo gyvenimo kokybę, tačiau nekelia grėsmės jo gyvybei. Tai patvirtina ir faktas, kad 2/3 žmonių, kuriems pasireiškia tokio pobūdžio galvos skausmai, niekada nesikreipia į gydytoją. Labiausiai žinomas pirminio galvos skausmo tipas yra migrena, pasireiškianti 10-12% žmonių, tačiau dažniausias pirminis galvos skausmas yra maudžiantis gavos skausmas, kurį kasmet jaučia 60-80% žmonių.

Antrinis (sekundarinis) galvos skausmas pasireiškia kaip vienas iš kitų susirgimų simptomų - nuo reliatyviai nepavojingų, kaip gripas ar nosies ertmių (sinusų) uždegimas, iki sunkių ir gyvybei keliančių grėsmę susirgimų, kaip, pavyzdžiui, smegenų augliai ar smegenų dangalų uždegimas.

Kas yra maudžiantis galvos skausmas

Maudžiantis galvos skausmas - tai pats dažniausias pirminio galvos skausmo tipas.
Kasmet maudžiantį galvos skausmą jaučia 70-80% žmonių, taigi 7-8 žmones iš dešimties bent kartą per metus kamuoja šio tipo galvos skausmas. Maudžiantis galvos skausmas pasireiškia dažniau moterims nei vyrams (40% dažniau).

Kas sukelia šį skausmą tiksliai nėra žinoma. Šiuo metu vyrauja nuomonė, kad jo priežastis yra per didelis veido ir sprando raumenų įtempimas. Bet kokiu atveju tokį skausmą gali sukelti psichiniai faktoriai, tokie kaip, pavyzdžiui, stresas, persidirbimas ir, visų pirma, poilsio trūkumas ar nesugebėjimas pakankamai atsipalaiduoti. Šio tipo skausmą žmonės aprašo kaip buką, abipusį, skausmo centras -smilkinių arba kaktos srityje, arba dažnai kaip tiksliai neaprašomą skausmą, arba - kaip neaiškų "spaudimą galvoje". Kai kada pacientams atrodo, lyg jų galva būtų "įkišta į spaustuvus". Skirtingai nei migrenos, skausmo intensyvumas nedidėja fiziškai dirbant ar sportuojant.

Maudžiančio skausmo trukmės laikas labai įvairus - nuo kelių dešimčių minučių iki ištisų dienų ar savaičių.

Pagal tai, kaip dažnai pasireiškia, maudžiantys skausmai skirstomi į epizodinius (pacientą skausmai kamuoja rečiau kaip 15 dienų per mėnesį) ir lėtinės formos, kai pacientui skausmo priepuoliai būna dažniau nei 15 dienų per mėnesį. Pats rimčiausias, lėtinis (kasdieninis) šio tipo skausmas dažnai pasireiškia dėl ilgalaikio skausmą malšinančių vaistų vartojimo (ir kai kada iš tiesų trunka 365 dienas per metus, kartais ir 24 valandas per parą).

Šiek tiek retesnis, tačiau žinomesnis, pirminio galvos skausmo tipas yra migrena.

Apie medikamentinį migrenos gydymą skaitykite čia.